Rank Math

Jeśli korzystasz w swojej firmie z systemu WordPress do prowadzenia własnej strony internetowej lub sklepu, warto przyjrzeć się nowej wtyczce do optymalizacji SEO o nazwie Rank Math.

Rozwiązanie to jest o tyle interesujące, że w wersji bezpłatnej jest w stanie zaoferować Ci więcej niż inne wtyczki tego typu w wersjach płatnych. Opis tego produktu znalazłem dziś na jednym z moich ulubionych blogów na temat WordPressa Jak Zrobić Stronęhttps://jak-zrobic-strone.pl/rank-math/

Zachęcony opisem postanowiłem przyjrzeć się tej wtyczce i muszę przyznać, że zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. W zasadzie w jednym dodatku mamy kilka. Używam Yoast SEO, używam Redirection, używam wtyczki monitorującej błędy 404 i wtyczki All In One Schema Rich Snippets. Na jednej ze swoich stron zainstalowałem Rank Math i okazało się, że mogę spokojnie pozbyć się 4 innych. Nie bardzo lubię tłoku wtyczek więc ta opcja bardzo przypadła mi do gustu. Im ich mniej tym lepiej. Oczywista oczywistość.

Rank Math świetnie poradził sobie z importem danych z YoastSEO i pozostałych wtyczek, a więc nie musiałem niczego ręcznie migrować. Na razie to świeżak więc trudno mi powiedzieć coś więcej o efektach, ale przekierowania działają tak jak powinny, dane dotyczące błędów 404 również funkcjonują bez zarzutu reszta też wydaje się być OK.

Google Search Console w Rank Math

Wtyczka pozwala monitorować najważniejsze metryki z Google Search Console i wszystko mam bezpośrednio w panelu WordPress’a. To kolejne ułatwienie, które zaczynam doceniać. Mam dane dotyczące wyszukiwanych fraz, ich trendy i wiele więcej. W przyszłości w tym miejscu mają się dodatkowo pojawić narzędzia do monitorowania słów kluczowych. Nie wiem jeszcze dokładnie jak to będzie funkcjonowało, ale zapowiada się interesująco.

Optymalizacja dla wielu fraz

Rank Math pozwala w darmowej wersji na optymalizację treści dla wielu fraz. Maksymalnie można wprowadzić 5 dla wybranej podstrony czy artykułu. W porównaniu do YoastSEO, to kolejny hicior bo tam możemy wykonać optymalizację dla jednej frazy, a jeśli chcemy więcej, to trzeba wykupić niestety dość drogą wersję PRO.

Podpowiadanie fraz

Świetna funkcjonalność. W momencie gdy zaczynamy wpisywać frazę pod kątem której chcemy optymalizować stronę, wtyczka sugeruje nam te, które są wyszukiwane w Google. Niezwykle ułatwia to identyfikację fraz z potencjałem bez konieczności korzystania z dodatkowych zewnętrznych narzędzi.

optymalizacja dla wielu fraz w Rank Math

Linkowanie wewnętrzne w Rank Math

Ta funkcjonalność jest dopiero zapowiadana, ale w pewnym sensie namiastkę jej już mamy. Wystarczy oznaczyć dany artykuł jako ważny aby był on podpowiadany jako tekst, do którego można podlinkować inny artykuł w momencie gdy będziemy go tworzyli.

Mapy Strony

Oczywiście nie może zabraknąć fundamentalnego narzędzia każdej szanującej się wtyczki SEO, a mianowicie generowania map dla Google Search Console. W Rank Math bez problemu stworzymy mapy, wykluczymy wybrane treści lub puste kategorie i tagi.

Mikrodane w Rank Math

Wspomniałem, że mogłem wyłączyć wtyczkę All In One Schema Rich Snippets? To prawda. Po instalacji Rank Math staje się zbędna, ponieważ to rozszerzenie samo w sobie oferuje obsługę mikroformatów i co ciekawe oferuje ową obsługę na znacznie lepszym poziomie.

Pewnie mógłbym jeszcze wymieniać inne cechy, ale przyznam, że o istnieniu wtyczki dowiedziałem się dopiero dziś z artykułu na JZS, więc nie zdążyłem jeszcze jej w pełni przetestować. Jestem jednak nią tak oczarowany, że postanowiłem na gorąco napisać kilka zdań na jej temat. Być może czas zweryfikuje mój entuzjazm, ale jeśli wtyczka faktycznie działa tak jak działać powinna, to jest to bezwzględny killer nie tylko dla Yoast SEO, ale także innych tego typu rozszerzeń – także płatnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta pod adresem https://rankmath.com/ a sama wtyczka dostępna jest za free w repozytorium WP.